Hogyan mélyítheted a természettel való kapcsolatodat?
Szeretnék néhány gondolatot és gyakorlatot megosztani Veled, kedves olvasó.
Egy-egy új szokás sok segítséget adhat. Közelebb vihet vagy tarthat a természettel lenni életmódhoz, és távolíthat a természetben lennitől.
Most lehet, hogy játék a szavakkal érzetet keltettem benned, számomra mégis nagy különbség van a kettő között. Ebben szeretnék egy megerősítést adni számodra a következő tippekkel!
- Erdő köszöntése – Az első lehetőség a kapcsolódásra, amikor megérkezel a Természetbe. Köszöntsd ezt az élő, lüktető világot, hozzád passzoló módon. Lehet egy érintés, egy hangosan kimondott szó. Bennem egy ima született meg, és egy ideje ezzel tudom kifejezni az érkezésemet. Lelj rá a téged legjobban kifejező módra!
- Válaszol az erdő – észreveheted, ha a köszönést beépíted a szokásaid közé, az erdő valamilyen formában válaszol neked. Köszönés után figyelj, és meglátod, meghallod….
- Mások köszöntése – Kikopóban lévő szokás, amit nem kellene hagynunk. Egy mosoly, egy odaköszönés a velünk szembejövő természetjárónak, és mehetünk tovább. Mégis csak az erdő tisztelete és szeretete hívott minket oda, ebben lehet a köszönés közös pontunk egy erős kifejező eszköze.
- Játékosság – Engedd meg magadnak az önkifejezést. Olykor éneklek, olykor táncolok, olykor hosszasan ámulok és bámulok egy bogarat, vagy ami megszólít. Nem beszélve arról, hogy shinrin-yoku (erdőfürdő) gyakorlatok sora érkezik, az erdő szaván keresztül.
- Egyedül az erdőben – Ha nem tetted, talán elérkezett az idő. A teljes figyelmedet és lelkedet adhatod az erdőben egyedül töltött időben. Válassz olyan szakaszt, ami hív, ami kíváncsivá tesz, ahová vágysz! A baráti/családi erdei programok, túrák is csodálatosak, de más hangulatúak. Az önálló sétára bátorítalak, felismerésekkel gazdagodhatsz.
- Lelassulás – Figyeld meg a sétatempódat, amikor az erdőbe lépsz! Sokan akaratlanul úgy sietnek, mint a pörgős, feladatokkal teli hétköznapokban. Arra biztatlak, jelentősen csökkentsd le a tempót, hogy érzékelhesd, amivel az erdő megajándékoz. Gombák, virágok, madarak, mókusok…..
- Kérd az erdő segítségét! Foglalkoztat valami? Kérdezd meg és figyeld a benned érkező választ!
- Piknikezz, teázz többet! Amióta erdőfürdő sétákat vezetek, már a privát életemben is állandó helye van a mini csészéknek. Egyedüli vagy családi alkalmakra is mindig beteszem őket, teát és valami ennivalót. Jó teret ad arra, hogy beszélgessünk az erdőről, ki mit tapasztal éppen.
- Olykor engedd, hogy a szíved vezessen az Erdőben – Elindulsz egy ösvényen, akár végállomással a fejedben. Mégis érdemes néha (el)hagynod a tervezettet. Mit mutat neked az erdő?
- Szemetelés – Vidd haza, amit vittél, és nagy segítség a Természetnek, ha összeszeded azt, amit találsz. Néhány ezer forintért kapható szemétszedő csipesz, de egy gumikesztyű és szatyor is megteszi. Azzal is segíted őt, ha nem a kihelyezett erdei tárolókba teszed a hulladékodat.
- Őselemek – Az őselemek mindenhol körülvesznek minket. Néhány tipp a 4 elemhez az erdőben (ha többre vágysz, érdemes hírlevél feliratkozóvá válnod)
Tűz – Rakjatok tüzet a barátaiddal, az engedélyezett időszakban és helyen. Ősidők óta a közösséget összetartó, központi szokás, amely hagyományt, ahogy a tüzet, életben kellene tartanunk. Közös étkezések és beszélgetések kiváló pillanatai.
Víz – Érintkezz, ne csak átkelj rajta – erdei patakokkal való érintkezés tavasztól késő őszig egy fantasztikus élmény. Hagyd a parton a cipőt, és szabadítsd fel a lábat! Vagy csak a tenyeredbe emelt vízkehely is átjárja a lelket.
Levegő – Mély lélegzet. Régi idők nyelve lélekzetnek mondta, nem véletlenül. A levegő, a légzés nyugtat, tudatosít, emel, frissít, kapcsol. Az erdő friss és tiszta levegőjével töltsd fel tested minden sejtjét!
Föld – Ismét hátrahagyhatod a cipőt, és kipróbálhatod a földelés egy más módját. Milyen érzés, ahogy talpad érinti a földet? Feküdj le a földre, és teljes testeddel érezd az Anyatermészettel való kapcsolódásodat.
+1: Ha készen állsz, próbáld ki a bivakolást (szabadtéri alvás)! Egész más minőségében is érzékelheted az erdőt!